Deprem
18 Ocak 2018

 • DEPREMİN TANIMI
  Yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesi nedeniyle oluşan sarsıntılardır. Depremlerin büyüklüklerine göre yer yüzünde verdiği hasar çok yüksek oranda can ve mal kaybına yol açmakta, sosyal hayatı ülkenin ekonomik durumunu felç etmektedir. Depremin olacağını önceden tersbit eden cihazlar veya yöntemler henüz bulunamamıştır. Bu nedenle, depremle içiçe yaşayan ülkeler depremin yaratacağı olumsuz etkilere karşı hazırlıklı olmak zorundadır. Ülkemiz topraklarının % 92`sinin deprem riski taşıdığı, nüfusumuzun da % 95`inin bu bölgeler üzerinde yaşadığı, büyük sanayi merkezlerinin % 98`inin ve barajlarımızın % 93`ünün deprem belgelerinde bulunduğu bilinmektedir. Bu da bize, ülkemizde bu konu ile ilgili hazırlık çalışmalarının sürekli ve etkili olarak yapılması gerektiğini ifade etmektedir. Depremin yaratacağı hasarları en aza indirmek amacıyla; - Halkın konu hakkında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, - Deprem öncesinde, Alınması Gereken Önlemlerin alınması, - Deprem sırasında ve sonrasında Yapılacak İşlerin yapılması sağlanmalıdır.
 • DEPREM ÖNCESİNDE ALINACAK ÖNLEMLER
  1. Yerleşim bölgelerini titizlikle belirlemeliyiz. İmara yeni açılacak sahaların zemin etüdünü yaptırmalıyız. İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapmamalıyız.
  2. Yapıların genel ve deprem güvenliğine dikkat etmeliyiz. Tüm yapıları AFET BÖLGELERİNDE YAPILACAK YAPILAR HAKKINDA YÖNETMELİK ve konu ile ilgili diğer mevzuata uygun olarak yapmalıyız.
  3. Mevcut binaların depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmalıyız, dayanıklı değilse, güvenli hale getirmeliyiz.
  4. Deprem sigortasını yaptırmalıyız.
  5. Toplumda deprem bilincini oluşturmalıyız ve aşağıdaki konularda bilgi ve beceri sahibi olmalıyız:
   • Evlerde, okullarda ve iş yerlerinde değişik büyüklükte depremlere karşı senaryolar hazırlanmalı ve tatbikatlar yapmalıyız.
   • İlk yardım kurslarına katılmalıyız veya ilk yardımla ilgili bilgileri içeren kitap, broşür vb. yayınları evimde bulundurmalıyız.
   • Sabitlenmemiş devrilebilecek eşyaları pencerelerden uzağa yerleştirmeli, gece yatarken oda kapılarını açık bırakmalıyız.
   • Elektrik, gaz ve su şebekelerinin gerektiğinde kapatılması için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenmeliyiz.
   • Acil Durumlar ihtiyaç duyacağımız ilk yardım malzemesi, yedek pil ve pilli radyo, el feneri, temizlik malzemeleri, sinyal düdüğü, mum, kibrit, kuru gıda ve büsküvi gibi malzemeleri koyacağımız KİŞİSEL ACİL DURUM ÇANTASI hazırlanmalı ve kolayca erişebileceğimiz bir şekilde hazır bulundurmalıyız.
   • En güvenli ve hayat üçgeni oluşturabilecek sağlam bir masa, sıra, içi kitap veya çamaşır dolu sandık, dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, çekyat, para kasası, kalarrifer petekleri, mutfak tüpü, döküm küvet, fırın, çamaşır makines, bulaşık makinelerinin yanı vb. gibi yerleri önceden belirlemeliyiz.
   • En güvenli yerler ve hasar görebilecek ve/veya verebilecek eşyaları belirlemeliyiz. Su ısıtıcısı ve soba, üzeri fazla yüklü ve bir yere bağlı olmadan duran kitaplık, vitrin, mutfak dolabı ve raflar, dolap ve raflarından kayıp düşebilecek elektronik eşyalar ile lamba, saksı ve avize gibi asılı duran eşyaları sabitlemeli veya emniyetli hale getirmeliyiz.
   • Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeleri düşmeyecek bir konumda sabitlemeli ve kırılmayacak bir şekilde depolamalıyız. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler koymalıyız.
   • Ev, okul ve işyeri içinde güvenliği sağlamak için bir DEPREM GÜVENLİK PLANI hazırlayıp, bu plana göre nasıl davranmamız gerektiğinin tatbikatını zaman zaman yapmalıyız.
   • Asansörlerin kapı yanlarına DEPREM SIRASINDA KULLANILMAZ levhası asmalıyız.
   • Aile bireyleri ile topluca deprem sırasında nasıl korunacağımız hususunda sohbet ve alıştırmalar yapmalıyız.
   • Bulunduğumuz mekandan deprem sonrası hangi yoldan ne şekilde ayrılacağımızı belirleyen TAHLİYE PLANI hazırlamalıyız. 
   • * Aile bireylerimiz ile iletişimi sağlamak için DEPREM SONRASI BULUŞMA PLANI hazırlamalıyız.
   • Ailemize ait önemli belge ve bilgilerin bir suretini evimizin dışında emniyetli bir yerde saklamalıyız.
   • Depremin gece meydana gelebileceğini düşünerek, yatağımızı pencerenin önünden ve eşyaların dökülebileceği yerlerden uzak yerleştirmeliyiz.
   • Acil durumlarda yardım istemek için (Sivil Savunma, Polis, Jandarma, Hastaneler, Kızılay vb. gibi) önemli telefon numaralarını öğrenmeliyiz.

     DEPREM SIRASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

    1) BİNA İÇERİSİNDE
    * Mümkün olduğunca sakin olmalıyız.
    * Mümkünse acil durum çantamızı da yanımıza alarak daha önceden tesbit ettiğimiz güvenli ve hayat üçgeni oluşturabilecek bir yere yakında bulunan kitap, yastık ... vb. malzeme ile başımızı koruyarak ya da başımızı iki elimizin arasına alarak ve dizlerimizi karnımıza doğru çekip vücut hacmimizi küçülterek (cenin konumunda) uzanmalıyız.
    * Yer sarsıntısı durana kadar (en az 60 saniye) saklandığımız yerden çıkmamalıyız.
    * Sabitlenmemiş veya devrilebilecek eşyalardan, yüksek yada tehlikeli yerde bulunan zehirli madde ve sıvılardan, sobalardan, şömine ve ocaklardan uzak durmalıyız.
    * Merdivenlerden, balkonlardan, asansörlerden ve sütunsuz geniş alanlı yerlerden uzaklaşmalıyız.
    * Gazla ve elektrikle çalışan aletler açıksa, kapatmalıyız.
    * Asansörü kesinlikle kullanmamalıyız. Asansörde isek kat çıkış düğmesine basarak asansörü terketmeliyiz.

    2) BİNA DIŞINDA
    * Enerji hatlarından, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşmalıyız. Güvenli açık alanda sarsıntı sona erinceye kadar kalmalıyız. Etraftan gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıyız.
    * Deniz kıyısından uzaklaşmalı, yüksek yerlere doğru çıkmalıyız.
    * Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek dik kayaların yakınından ve yamaç altlarından uzaklaşmalıyız.
    * Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olmalıyız.
    * Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı ve dikkatli olmalıyız.

    3) ARAÇ KULLANIRKEN
    * Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.
    * Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

    4) METRODA VEYA DİĞER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA BULUNURKEN
    * Gerekmedikçe, kesinlikle metro ve trenden inmemeliyiz. Elektriğe kapılabilir veya diğer bir tren çarpabilir.
    * Trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunmalıyız.
    * Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatları izlemeliyiz.

    DEPREMDEN SONRA ALINACAK ÖNLEMLER
    * Sakin olmaya çalışmalıyız.
    * Tehlikeli bir durum olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Tüp, elektrik, su ve doğalgazı kontrol etmeliyiz. Elektrik fişlerini pirizden çekmeli veya şalteri kapatmalıyız. Su ve doğalgaz ana vanalarını kapatmalıyız.
    * Tehlikeli durum olup olmadığının kontrolü yapıldıktan ve gerekli emniyet tedbirleri alındıktan sonra önceden hazırladığımız acil durum çantası ile ihtiyaç duyacağımız diğer malzemeleri yanımıza alarak bulunduğumuz yeri kontrollü, hızlı, dikkatli sakin bir şekilde terk etmeli ve buluşma noktasına gitmeliyiz.
    * Kurulan kriz merkezlerine giderek, içinde bulunduğumuz durum hakkında bilgi vermeliyiz.
    * Bina zarar görmemiş ise içeri girmek için en az bir saat beklemeli, ilgililerin görüş ve duyurusu doğrultusunda hareket etmeli ve onların izni alınmadıkça içeriye girmemeliyiz.
    * Yıkılan binalarda yardıma ihtiyacı olanlara kurtarma, ilk yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında yardımcı olmalıyız.
    * Telefon hatlarını meşgul etmemeliyiz.
    * Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamalıyız. * Sadece resmi kaynakların açıklama ve uyarılarına uymalı, kulaktan kulağa yayılan şayialara ve söylentilere inanmamalıyız.
    * Aile içinde birbirimizle dayanışma halinde olmalıyız. Özellikle çocukları olayın etkisinden uzaklaştırmalıyız.
    * Kurtarma ve sosyal yardımlar sırasında panik ve kargaşaya yol açmadan ilgili ve görevlilere yardımcı olmalıyız.
    * Deniz kenarı yerleşimlerinde, dev dalgaların oluşması olasılığına karşı deniz kenarından uzaklaşmalıyız.
    * Toplu iskan bölgelerindeki kurallara ve yöneticilerin talimatına mutlaka uymalı, kargaşa, dedikodu ve huzursuzluğa izin vermemeliyiz.
    * Özellikle iskan bölgelerinde halkın sağlığı için temizlik kurallarına uymalı ve uymayanları uyarmalıyız.
    * Başkalarının da ihtiyacı olabileceğini düşünerek ihtiyacımızdan fazla yardım malzemesi talebinde bulunmamalıyız.

     DEPREM SONRASI YARDIMCI OLACAKSANIZ!!!
    * Yardım için kendinizi tehlikeye atmayınız.
    * Yardıma ihtiyaç duyan kişileri yardımın ulaştığı yerlere götürünüz.
    * Yaralıların isimlerini ve sayılarını not etmeliyiz. * Emniyetli olduğuna emin olmadığımız yerelere girmemeliyiz.
    * Arama yapacağınız binalarda elektrik, doğalgaz ve su tesisatlarının kapatılmasını sağlamalıyız.
    * Öncelikle kaba yüzey taraması yapmalıyız. Artçı depremlere karşı girdigimiz yerlerde yere eğilmeli, dizlerimizin üstünde yürümeli, her an düşebilecek maddelere karşı tetikte olmalıyız.
    * Girdiğimiz yerde İÇERİDE KİMSE VARMI? diye bağırmalı, cevap için bir süre beklemeliyiz. Cevap alırsak, nerede ve nasıl bir yardıma gereksinim duyduğunu sormalıyız.
    * Etraf karanlık ise fener kullanmalı, elektrik ışıklarını yakmamalıyız. * Yaralı bulursak, önce güvenliğe almalı, süratle ilk yardım uygulamalıyız.
    * Yardım almak, durum bildirmek ve hasar tespiti için aradığımız binaları işaretlemeliyiz.

    YIKINTI ALTINDA MAHSUR KALDIYSANIZ !!!
    * Paniklemeden sakin olarak durumumuzu değerlendirmeliyiz. Kurtarma ekiplerinin en kısa zamanda yardım için geleceklerini unutmamalıyız.
    * Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa, çıkış için hayatımızı riske atacak hareketlerden kaçınmalıyız.
    * El ve ayaklarımızı kullanabiliyorsak su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine ya da tavana vurmak suretiyle varlığımızı duyurmaya çalışmalıyız.
    * Enerjimizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerimizi kontrol altında tutmalıyız.
    * Kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya ve onlara seslenmeye çalışmalıyız, ancak enerjimizi kontrollü kullanmalayız.

     AFETE HAZIRMIYIZ !!!
    * Siz ve yaşadığınız çevre afete karşı hazırlıklı mı?
    * Ailenizin fertleri afete hazırlıklı mı? * Ailenizin fertleri ile konuştunuz mu? (bir afet sırasında nerede buluşacaksınız? Ne yapacaksınız?)
    * 72 saat yetecek kadar yiyecek malzemeniz varmı? (Kapalı kaplar içerisinde veya konserve olarak)
    * Afet çantanız varmı? (İçinde; el feneri, ilk yardım çantası, radyo, yedek pil vs.) * Arabanızda bir afet çantası var mı?
    * Siz ve aileniz son üç yılda bir ilk yardım eğitimi gördünüz mü?
    * Yaşadığınız evde veya bulunduğunuz apartmanın her katında duman dedektörü, yangın alarmı var mı?
    * Evinizde yangın söndürme cihazı var mı? Bu cihazları her fert kullanmasını biliyor mu?
    * Elektrik sigortaları otomatik mi?
    * Siz ve ailenizin tüm üyeleri su, elektrik ve doğalgaz vanalrının yerlerini ve nasıl kapatılacağını biliyor musunuz?
    * Sizin ve ailenizin önemli kayıtlarının kopyaları evin dışında yangına dayankılı bir yerde saklanıyor mu?
    * Bir yangın olduğunda yapılacak işleri ailenizle konuşup tesbit ederek tatbikat yaptınız mı?
    * Afet sonrasında yaşadığınız bölge dışında kalabilecek bir mesken var mı?
    * Sizi afet durumunda arayacak yakınınız, dostunuz var mı? (Sizin varlığınızı, sağlığınız tesbit ya da kontrol edecek kişiler belirlendi mi?)
    * Okula giden çocuklarınızın okudukları okulun afet planı var mı? Varsa tatbikat yapılmıl mı? Çocukar ne yapacaklarını biliyorlar mu?
    * Ev, araba ve işyeri ile kendinizi sigorta ettirdiniz mi?