Hakkımızda
10 Haziran 2024

HAKKIMIZDA

Aydın’ı kamusal anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinde fark yaratan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. İnsana saygı, hızlı ve kaliteli hizmet, güvenilirlik, hakkaniyet, adalet ve kolay erişilebilirlik prensipleriyle hizmet vermeyi amaçlayan hastanemiz 27 Mayıs 2011 tarihinde 256 yatakla yeni hizmet binasında faaliyete geçmiştir. Hastalarımıza güler yüzlü yaklaşım ve sağlık çalışanlarımıza saygı prensibiyle Hasta ve Çalışan Haklarını korumak ve tıbbi hatalardan uzak güvenli bir sağlık hizmeti sunmak için ileri teknoloji, konfor, bilgi ve tecrübeyi en üst düzeyde hizmete dönüştüren deneyimli personelimizle çalışmaktayız.

Poliklinik hizmetlerinde kolay erişilebilirlik, hızlı ve etkin hizmet anlayışıyla tüm talepleri karşılamaya yönelik bir yapılanma içerisindeyiz. Yataklı tedavi hizmetlerinde ise; iyi klinik uygulamalarla, insanca koşullarda ve evinizin rahatlığında sağlığınıza en kısa sürede kavuşmanız için hizmetinizdeyiz.

Yaklaşık 700 personelin çalıştığı hastanemizde 40 poliklinik odasıyla günde ortalama 1500, yılda ise 500.000 hasta muayenesi gerçekleştirilmektedir. Çocuk ve Kadın Doğum Acil Kliniklerimizde ortalama günlük 450 hastaya bakım ve tedavi verilmektedir. Hastanemizde 147 hasta odası bir ve ikişer kişilik olarak düzenlenmiştir. Hasta odalarının tümünde, kumandalı hasta yatakları, merkezi ısıtma ve havalandırma sistemi, 24 saat sıcak su, yatak başlarında tıbbi gaz ve vakum sistem panelleri, hemşire çağrı sistemi ve refakatçilerin kullanımı için özel koltuk, buzdolabı, kişisel dolap ve merkezi yayın sistemine bağlı televizyon odalarımızda standart olarak bulunmaktadır. Çocuk Kliniklerinde yer alan Hastane Okulumuzla çocuk hastalarımıza eğitim imkanı sunulmaktadır. Doğum Salonunda bulunan tek kişilik odalarımızda merkezi sistem NST izlemi yapılarak hastalarımız doğumlarını yataklarında gerçekleştirebilmektedirler. Ayrıca Doğum Öncesi Hazırlık Sınıfında ve Egzersiz Salonunda anne ve baba adaylarına gebelik, bebek bakımı, bebek beslenmesi, emzirme, doğum sonrası loğusa bakımı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Fizyoterapist eşliğinde doğum egzersizleri ve pilates çalışmaları yaptırılmaktadır. Hastanemizde Ağrısız Doğum Uygulaması ve HET (Hidroterapi eşliğinde suda travay) halk arasındaki adıyla Suda Doğum yapılmaktadır.

Tüm laboratuvar, görüntüleme ve bakım hizmetlerinin en modern şartlarda sunulduğu Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 2. basamak 5 yataklı Yetişkin Yoğun Bakım Ünitesi, hasta sevklerinde kullanılan hasta nakil ambulansımız,1.basamak 5 yatak Yenidoğan Yoğun Bakım, 2. basamak 15 yatak (küvözlü) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi,3.basamak 7 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım ve 2.basamak 11 yataklı Çocuk Yoğun Bakım ile ilimizde hizmet vermekteyiz.

Hastanemizin teknolojik ve tıbbi altyapısında otomasyon sisteminin kurulmasıyla tüm işlemler en hızlı şekilde yapılarak hasta ve yakınlarının bekleme süreleri kısaltılmıştır.

Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen hastanemizde tüm alanlarda merkezi yangın algılama ve söndürme sistemi bulunmaktadır. Hastanemizin bilgisayar ağı kesintisiz güç kaynağı (U.P.S) ile beslenmektedir. Ana şebeke kesilmesinde (enerji) otomatik olarak jeneratör grubu devreye girmekte olup kesintisiz bir çalışma sürdürülmektedir. Pozitif basınçlı ve hepafiltreli klimatizasyon, otomatik santral, kapalı devre kamera izlemi, birimler arası ilaç ve numunelerin taşınması için pnömatik (havalı)  tüplü sistem kullanılmaktadır.

110 araçlık kapalı, açık otopark, hasta, hasta yakını ve personelin yararlanabileceği kantin, kafeterya ve 150 kişilik kapasiteye sahip konferans salonuyla en iyi koşullarda sağlık hizmeti sunmayı amaçlamaktayız.

Hastanemiz -1. katta bulunan laboratuarlarımızda Biyokimya, Mikrobiyoloji, Androloji ve Seroloji alanındaki tetkikler yapılmaktadır. Kan Transfüzyon Merkezinde acil ihtiyaç duyulan tüm kan gruplarından kan ve kan ürünleri kullanıma hazır bir şekilde bulunmaktadır.

Görüntüleme Merkezimizde; radyolojik görüntüleme, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi tetkikleri yapılmaktadır.

Çocuk Acil ve Kadın Doğum Acil Servislerinde başvuran hastalarımız triaj uygulamasının ardından muayeneleri yapılır gerekli tetkikler ve müdahaleler gerçekleştirilir.

Giriş katında hastanemizde bulunan tüm branş hekimlerinin polikliniklerine başvuran hastalarımız MHRS üzerinden ve Hasta Kayıt biriminden kayıtlarını oluşturduktan sonra ilgili polikliniklerde muayenelerini gerçekleştirebilirler. Hastanemize yatışı yapılan hastalarımızın ilgili kliniklerde kat sekreterliklerinden işlemleri yapıldıktan sonra odaları belirlenerek tedavi ve bakımları gerçekleştirilir.

Giriş katında, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimlerimizle beraber çalışan Psikologlarımız hizmet vermektedir.

Ultrasonografi tetkikleri için görüntüleme odalarımız ve Kadın Doğum Polikliniklerinden istenen NST tetkiki için NST çekim odalarımız,Yenidoğan İşitme Tarama testi birimi giriş katında bulunmaktadır.

Hasta Hakları Birimimiz, Sosyal Hizmet Birimimiz ve Organ Bağışı Birimimiz de giriş katında hastalarımızın kolayca ulaşabileceği şekilde yer almaktadır. Yenidoğan İşitme Tarama Testi Birimi bu katta hizmet vermektedir.

1.Katta yer alan doğum salonu bölümünde doğum yapacak hastalarımız tek kişilik olarak düzenlenen doğum odalarında doğumlarını gerçekleştirebilmektedirler.

Ameliyathane bölümünde 4 adet ameliyat salonumuzda Kadın Hastalıkları ve Doğum ayrıca Çocuk Cerrahi Ameliyatları gerçekleştirilmektedir. Merkezi Sterilizasyon Ünitemiz SHKS standartlarında hizmet vermektedir.

Yetişkin Yoğun Bakım ünitemiz 2. basamak olarak derecelendirilmiş olup 5 yatak kapasitesindedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz  2. basamak olarak derecelendirilmiş olup 1 i izolasyon olmak üzere 27 küvöz (1.Basamak 5 yataklı,2.basamak 15 yataklı,3.basamak 7 yataklı)  kapasitesindedir.

Ameliyathane ve Doğum Salonunda bulunan hastalarımızın yakınları için bekleme salonumuz aynı katta bulunmakta olup hastaları ile ilgili bilgileri bilgilendirme ekranlarından izleyebilmektedirler.

Obstetri Kliniği toplam 36 yatak kapasitesinde olup 2 oda suit oda olarak diğer odalarımız tek ve çift kişilik olarak düzenlenmiştir.

Kliniğin girişinde yer alan Doğuma Hazırlık Sınıfı ve Doğuma Hazırlık Egzersiz Salonunda anne adaylarına gebelik, bebek bakımı, bebek beslenmesi, emzirme, doğum sonrası loğusa bakımı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Ayrıca Fizyoterapist eşliğinde doğum egzersizleri ve pilates çalışmaları yaptırılmaktadır. Doğum salonunda yatan gebelerimizin birarada vakit geçirip, Tv izleyebilecekleri "Gebe Kafe" miz bulunmaktadır.

2. katta Yenidoğan Kliniğinde 0–28 günlük bebeklerin tedavi ve bakımları yapılmaktadır. Toplam 15 yatak kapasitesinde olup, 2 oda suit oda olarak diğer odalar tek ve çift kişilik olarak düzenlenmiştir. Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden taburcu edilen bebeklerimiz klinikte anneleriyle birilikte uyum odalarına alınarak annelere özellikle prematüre bebek bakımı ile ilgili eğitimleri verilmektedir. Kliniğin bir bölümü yoğun bakımda yatan bebeklerin annelerinin kalması için düzenlenen Anne Otelimiz 3 oda ve toplam 10 yatakla hizmet vermektedir.

3. katta yer alan Jinekoloji Kliniği toplam 36 yataklı olup 2 odası suit oda olarak düzenlenmiştir. Ayrıca 2 adet müdahale odası, 1 adet müşahade odası bulunmaktadır. Küçük müdahaleler kliniğimizde anestezi altında yapılmaktadır. Ürodinami Ünitemizde bu katta bulunmaktadır.

4. ve 5.katlarda yer alan Çocuk Klinikleri; Süt Çocuğu ve Çocuk Kliniği olarak düzenlenmiş olup, toplam 86 yatakla hizmet vermektedir. Klinikte yatarak tedavi gören çocuklarımızın eğitiminin devamının sağlanması için hastane okulumuz hizmet vermektedir. Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz 6 yatakla hizmet vermektedir.

6. katta yer alan Çocuk Cerrahi Kliniği toplam 32 yataklı olup 2 odası suit oda olarak düzenlenmiştir. Ayrıca Yeni açılan Yanık Ünitesinde  1. ve 2. derece yanık tedavileri yapılmaktadır. Klinikte yatarak tedavi gören çocuklarımızın eğitiminin devamının sağlanması için hastane okulumuz mevcuttur.

Hastanemiz Laboratuvar bölümlerinde 08.00–15.00 saatleri arasında poliklinik hastalarımıza hizmet verilmektedir. Acil testler 24 saat süre ile çalışılmakta olup ortalama bir saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Hastanemizde yapılan tüm tahlilleri hastane test rehberimizde bulabilirsiniz. Kurumumuz laboratuarları çevre hastanelere de hizmet vermektedir. Tahlil sonuçlarına hastanemiz internet sitesinden de ulaşılabilmektedir.

Kadın Doğum Acil Polikliniğimize günlük ortalama 66 hasta başvuru yapmaktadır.

Çocuk Acil Polikliniğimize günlük ortalama 366 hasta başvuru yapmaktadır, deneyimli ekibimizle gerekli durumlarda ambulans sevkleri de yürütülmektedir. Ayrıca kliniğimizde resüsitasyon odası, emzirme odası, pansuman odası, soğuk uygulama odası ve enjeksiyon odası da bulunmaktadır.