Hayal Bahçesi Çocuk Mağazası
19 Ocak 2024

Verimlilik ve Kalite Uygulamaları çerçevesinde hastanemiz “Hayal Bahçesi Çocuk Mağazası” isimli uygulamamız, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanlığı‘ nca iyi uygulama örneği olarak kabul edilmiş olup, resmi web adresinde yayımlanmıştır. 
Web adresi için TIKLAYINIZ. 


Gönderen İl:  Aydın

Uygulama Adı: Hayal Bahçesi Çocuk Mağazası

Sağlık Tesisi Adı: Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Hem ilimizden hastanemize başvuran, hem de il dışından gelen ihtiyaç sahibi çocuk hastalarımız bulunmaktadır. Yardım etmek isteyen kişi ve kurumların yaptığı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya vesile olmak amacıyla kurulmuştur.

Hangi Alanda Uygulandı: Zemin katta Çocuk Polikliniklerinin bulunduğu kolay ulaşılabilen bir alanda uygulanmıştır.

Ne Zaman Uygulandı/Sürekli mi?: 2021 Şubat  ayından beri uygulanmaya başlanmıştır ve halen devam etmektedir.

Ne İşe Yaradı: Mağazada bulunan kıyafet, bez, mama, ıslak mendil, oyuncak v.b. gibi ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ulaştırılması sağlanarak ihtiyaçları giderilmiştir. Ayrıca sahipsiz olup hastanemizde tedavi gören bebeklerin ihtiyaçları da mağazamızdan görülmektedir. Bunun yanı sıra çocuk mağazası uygulamasının, yapılan hasta memnuniyet anketleri ve hastalarla yüz yüze yapılan görüşmeler  neticesinde  hasta memnuniyetini arttırdığı, hasta ve yakınları ile sağlık çalışanları arasında güven ortamı oluşmasını sağladığı görülmüştür.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: İlin yerel unsurlarına ve bağış yapmak isteyen herkese   uygulamanın nedeni ve amacı  anlatılarak işe başlanabilir.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir: Uygulama özellikle Çocuk Dal hastaneleri ile Çocuk servisi olan tüm hastanelerde uygulanabilir.


  • Hayal BahçesiÇocuk Mağazası
  • Hayal BahçesiÇocuk Mağazası
  • Hayal BahçesiÇocuk Mağazası
  • Hayal BahçesiÇocuk Mağazası
  • Hayal BahçesiÇocuk Mağazası