Sevgi Kitaplığı
19 Ocak 2024

Hastanemize başvuran ve yatarak tedavi görmekte olan çocuk ve erişkin hastalarımız ve refakatçilerinin stressiz ve mutlu bir şekilde vakit geçirebilmeleri için “Sevgi Kitaplığı” hayata geçirilmiştir. Aydın Kütüphane Müdürlüğünün ve hastane çalışanlarımızın desteği ile tahsis edilen kitap taşıma arabası ve M.E.B. onaylı  kitaplar ile yataklı servislerimizde kitap dağıtımı hizmeti verilmeye başlanmıştır.  Hasta memnuniyetinin arttırılması hedeflenmiştir. Örnek uygulama tüm sağlık tesisleri için uygulanabilir özelliktedir.

Verimlilik ve Kalite Uygulamaları çerçevesinde hastanemiz “Bilgilendirme Basamakları” isimli uygulamamız, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Daire Başkanlığı‘ nca iyi uygulama örneği olarak kabul edilmiş olup, resmî web adresinde yayımlanmıştır. 

Gönderen İl:
Aydın

Uygulama Adı:
Sevgi Kitaplığı

Sağlık Tesisi Adı:
Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu:
Yatarak tedavi görmekte olan çocuk ve erişkin hastalarımız ve refakatçilerinin stres düzeylerini  azaltmak ve hastane yatış günlerinin güzel olarak hatırlanması hedeflenmiştir.

Hangi Alanda Uygulandı:
Yataklı Servisler

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?:
Ekim 2019 - Halen

Nasıl Uygulandı:
Hastanemizde görevli gönüllü bir çalışan tarafından mesai saati bitiminde yataklı servisler gezilerek hasta ve refakatçilerine kitap dağıtımı yapılmaktadır.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması):
Uygulama sonrasında özellikle çocuk hastalarımız daha güzel vakit geçirmiş, iyi bir iletişim ortamı sağlanmış, uykuya dalma kolaylaşmış ayrıca okuma alışkanlıklarının arttığı ile ilgili ailelerimiz memnuniyetlerini ifade etmişlerdir.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler:
Herhangi bir problemle karşılaşılmamaktadır.

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler:
Çalışanlar ve kurumlar ile kitap bağışı projesi yapılabilir.

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz:
Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir.

  • Sevgi Kitaplığı
  • Sevgi Kitaplığı
  • Sevgi Kitaplığı
  • Sevgi Kitaplığı
  • Sevgi Kitaplığı