Cinsel Sağlık Ve Danışmanlık Polikliniği
19 Şubat 2020

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cinsel sağlığı; cinsel yaşamın bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan bir bütün olarak ele alınması yoluyla kişilik, iletişim ve sevginin olumlu yönde zenginleşmesi ve güçlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca cinsel sağlık, kişisel sağlığın önemli ve pozitif bir yönü olarak ele alınmaktadır.

Mutlu ve doyurucu cinselliğin ilk koşulu, karşılıklı saygı, eşler arası etkin iletişim ve paylaşımdır. Mutlu bir cinsel yaşam, karşılıklı güven, dürüstlük, açıklık, paylaşım ve saygı üzerine temellendirilmelidir.
Dünyanın farklı bölgeleri, ülkeleri ve kültürlerinde yapılan araştırmalar cinsel sorunların genel olarak sık rastlandığını ortaya koymaktadır. Yapılan çok sayıda çalışmanın değerlendirilmesinde yaklaşık olarak her üç kişiden birinin cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koymaktadır. Bu kadar yaygın problemler olmalarına rağmen cinsel sorunlar kolayca anlatılamayan mahrem konulardır. Uzman kişilere danışılmadığı sürece kulaktan dolma yanlış bilgilerle sorunlar daha da büyüyor ve başka sorunları beraberinde getiriyor. Profesyonel merkezlere başvurulduğu takdirde ise cinsel işlev bozukluklarının çözümü mümkündür. Bu amaçla iyi bir evliliğin önemli yapı taşlarından biri olan cinsel sağlığın üreme sağlığı çatısı altında porfesyonel olarak ele alınması amacıyla hastanemiz bünyesinde oluşturulan Cinsel Sağlık ve Danışmanlık Polikliniği’nde; 
    • Vajinismus (Cinsel organlarda içe girme bozukluğu),
    • Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme), 
    • Cinsel İsteksizlik,
    • Kadın Cinsel Uyarılma Bozuklukları, 
    • Kadın Orgazm Bozuklukları,
    • Sertleşme-Ereksiyon Bozuklukları, 
    • Erken - Prematür Boşalma, 
    • Geç- İnhibe Boşalma gibi Cinsel Disfonksiyonların Tedavisinin yanı sıra, 
    • Ebeveynlerin zorlandığı alanlardan birisi olan, “ Çocuklarda ve Ergenlerde Cinsel Eğitim ” konusunda danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Cinsel Sağlık ve Danışmanlık Polikliniği’nde başvurular hasta mahremiyetine titizlikle uyularak, gizlilik içerisinde, bu konuda özel eğitim görmüş uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. Kadın Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzman muayenesi sonrası yönlendirmesi ile  hizmet verilmektedir.