Dünya Kanser Günü Etkinliği
06 Şubat 2020

Hastanemiz Eğitim Birimi tarafından Dünya Kanser Günü sebebiyle toplumun bilinçlendirilmesi ve Kansere dikkat çekilmesi amacıyla bir etkinlik düzenlendi.

Stant çalışması şeklinde düzenlenen etkinliğe; Başhekim V. Doç.Dr.Duygu Eren DAĞLAR, hastane yönetimi, personelimiz ve vatandaşlarımızın katılımı ile gerçekleştirildi.

Halkımıza yönelik düzenlenen ve personelimiz tarafından afiş, broşür ve karşılıklı bilgilendirme ile yapılan etkinlik sırasında vatandaşlara Kanserinin belirtileri, korunma ve önemi hakkında çeşitli bilgiler verildi ve farkındalık oluşturuldu.

Ülkemizde kanser taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.

Meme kanseri taraması; 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi çekilmesi yöntemiyle yapılmaktadır.

Rahim ağzı kanseri taraması; Ülke genelinde 30 - 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV -DNA ile tarama ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüm örnekler Ankara ve İstanbul’daki kurulan Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmektedir. Sonuçlar numunenin laboratuvara ulaşmasından itibaren 10 gün içinde verilebilmektedir.

Kalın bağırsak kanseri taraması; 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılarak taranmaktadır.

Her üç tarama sonrası şüpheli bulunan vakalar 81 ilde faaliyet gösteren Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerimize yönlendirilmektedir.

  • Dünya Kanser Günü
  • Dünya Kanser Günü
  • Dünya Kanser Günü
  • Dünya Kanser Günü