Dünya Epilepsi Farkındalık Günü
26 Mart 2019

2.jpeg

Her yıl 26 Mart, dünyada “Mor Gün”, yani “Epilepsi Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. Purple Day/ Mor Gün fikri, 2008’de Kanada’da epilepsi hastası 10 yaşında bir kız çocuğu olan Cassidy Megan öncülüğünde ortaya çıktı. Cassidy’nin Purple Day/ Mor Gün etkinliğini başlatmasında ki asıl amaç epilepsi hastaların da diğer insanlardan bir farkının olmadığını ve epilepsi hastalarının yalnız olmadığını bilmelerini sağlamaktı. Mor renk bazı kültürlerde yalnızlığı ifade ettiği için tercih etti. Bu epilepsili insanların birçoğunun hissettiği toplumdan izole edilme hissine karşılık geliyordu.

Epilepsi hastalığı kendini çeşitli türde nöbetlerle belli eden ve toplumdaki yaygınlığı genellikle gerçek oranlardan daha az tahmin edilen bir hastalıklıktır. Dünyada 100 milyon civarında epilepsi hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl yaklaşık 2,4 milyon yeni epilepsi hastası eklenmektedir. Ülkemizde de bu sayı 800 bin civarındadır. Epilepsi hastaları ne yazık ki toplumda saklanmakta, bu durum da etkin tedaviye ulaşamamaktadır. Toplumun yanlış önyargıları nedeniyle de bu hastaların yaşam kaliteleri daha da düşmektedir. 

Sara hastalığı olarak da bilinen Epilepsi hastalığı ani gelişen bilinç kaybı, bayılma gelişir. Bayılma sonrası kol ve bacaklarda kasılma, dilini ısırma, idrar kaçırma şeklinde olabileceği gibi dalma veya kollarda veya vücutta sıçrama atma şikayetleri olabilir.

Tanısında EEG, Kan Tahlili, Beyin MR gibi tetkiklerden faydalanılmaktadır. Antiepileptik tedavi ise epilepsi tanısı alan hastalara önerilmektedir.

Tedavisi sonrası ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır, aç ve uykusuz kalınmamalıdır, kola, çay gibi uyarıcı içeçekler içilmemesine dikkat edilmelidir.

Hastanemiz Çocuk Nöroloji Uzmanı Uzm.Dr. Serkan KIRIK, Epilepsi hastalığının her yaşta ortaya çıkabileceğini, hastalarının büyük bir kısmında nöbetler, ilaç tedavisi ile kontrol edilebilmektedir. Mor gün tüm dünyada hastalıkla ilgili toplumda farkındalık yaratmak için 26 Mart Dünya Epilepsi Farkındalık Günü olarak kutlandığını belirtti.