Haberler

Anne Baba Adayları Okula

 

Doğum yapma ve anne-baba olma insan yaşamının en önemli olaylarından birisi. Özellikle ilk defa anne ve baba olacak çiftlerin gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin endişeleri oluşuyor. Bu döneme ilişkin endişeler Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde açılan doğuma hazırlık sınıfında görülecek eğitimle birlikte sona eriyor.

“ANNE ADAYLARINI NORMAL DOĞUMA TEŞVİK EDİYORUZ”

Doğuma hazırlık kursunu gebeleri normal doğum konusunda bilinçlendirerek, doğum korkularını azaltmak amacıyla kurduklarını belirten Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Ebesi Sıdıka Akköprü, “Anne adaylarının normal doğumla ilgili yanlış bildikleri konularda bilgi sahibi olmalarını sağlayarak doğum korkularını azaltmayı sağlıyoruz. Doğuma hazırlık kursu, hamilelik dönemi, doğum eylemi, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel doğruları içeren bilgilendirmeyi sağlıyor. Anne ve baba adaylarında eşli eğitimlerimizde bebek bakımı, emzirme, doğum sonrası bakım gibi konularda bilgiler vermekteyiz. Normal doğum esnasında kullanacakları solunum ve gevşetme egzersizleri anlatılarak, ağrı ile baş etme yöntemlerini öğrenen gebeler rahat bir doğum geçirmektedir. Gebelik süresince değişen kas iskelet sistemine yönelik egzersizler bel ve sırt ağrılarını azaltarak rahat bir gebelik geçirmelerini sağlamaktayız. Kursta anne ve bebek açısından sağlıksız olan sezaryen oranlarını azaltarak, anne adaylarının normal doğuma teşviki amaçlanmaktadır” dedi.

HAMİLELİK SÜRECİNDE ANNE ADAYLARI PEK ÇOK UYGULAMA İLE DESTEKLENMELİ

Hamilelik esnasında anne ve babanın, bebeğin anne karnındaki ve sonrasındaki fiziksel ve zihinsel gelişimi konusunda bilinçlenmesinin en önemli dönem olduğunu vurgulayan Akköprü, “Hamilelik esnasında annenin ve bebeğin ruhsal ve bedensel anlamda sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşayabilmesi için bu dönemin pek çok uygulama ile desteklenmesi gerekmektedir. Doğum öncesi kurslara gelen anne ve babalar doğuma hazırlıkta büyük yararlar sağlamaktadır. Anne psikolojik ve fiziksel olarak doğuma hazırlanırken baba da onun yanında kendini bu serüvene hazırlar” ifadelerini kullandı.

Doğum Hazırlık sınıfında verilen eğitimlerle, anne adaylarının doğum ve sancı korkusunu yenip, planlı sezaryen fikirlerinden vazgeçirip, sancının ve doğumun nasıl keyifli hale döneceğini öğrettiklerini söyleyen Ebe Akköprü, egzersizleri fizyoterapist eşliğinde yaptıklarını belirtti.

"EĞİTİM SONRASI KATILIMCILARA BELGE VERECEĞİZ’’

Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda ve Aydın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği girişimleriyle, hamile kalmayı düşünen ve hamile bayanlara, baba adaylarına yönelik bir çalışma başlattıklarını belirten Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Feyza Türkmen İlkkahraman da, “Hastanemizde 2013 yılından beri eğitim kursları düzenliyoruz ve bu yıl kurslarımıza 100’ün üzerinde vatandaşımız başvuru yaptı. Başvuru sayısının daha da artacağını düşünerek ve daha etkili bir eğitim verebilmek adına eğitimleri gruplar halinde vereceğiz. Gerçekleştirilen eğitim sonrası katılımcılara katılım belgesi vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

Haber Listesine Geri Dön